سرویس و نگهداری آسانسور

سرویس آسانسور از جمله اقداماتی است که باید به شکل ماهانه و منظم انجام شود. این اقدامات برای نگهداری آسانسور حائز اهمیت هستند و از بروز خسارات مالی و جانی جلوگیری می‌کنند. آسانسور شما بخش مهمی‌ از موفقیت و تصویر ساختمان تجاری‌تان به‌حساب می‌‌آید. هنگامی‌که آسانسور بی‌عیب و نقص کار می‌کند، می‌تواند جاذب خوبی برای مخاطبان شما باشد. واقعیت امر این است که اغلب افراد به سمت ساختمان‌هایی جذب می‌شوند که آسانسور روان و راحتی دارند. این آسانسورها وضعیت رسیدگی، مدیریت و نظم ساختمان را به‌خوبی نشان می‌دهد. از طرفی آسانسورهای سرویس شده خبر از مدیران لایق و مسئولیت‌پذیر می‌دهد. چگونه آسانسور را در مسیر درست نگه می‌دارید؟ تعمیر و سرویس آسانسور شما را در بهترین شکل ممکن نگه می‌دارد و جمله مخوف «آسانسور خراب است» را به یک اتفاق نادر تبدیل می‌کند. برای اینکه بتوانید از خرابی آسانسور جلوگیری کنید، باید اقدامات زیر را در نظر داشته باشید:

تعمیر آسانسور

نگهداری پیشگیرانه

بازدیدهای منظم و سرویس آسانسور شما می‌تواند سریع و کم هزینه انجام شود. در طی این سرویس، تکنسین دارای مجوز بازرسی انجام می‌دهد، تنظیمات لازم را پیاده‌سازی می‌کند و به‌دنبال علائم مشکل می‌گردد. سرویس آسانسور هزینه چندانی ندارد و می‌توان آن را در ساعات کم ترافیک ساختمان انجام داد. این کار از نارضایتی مشتریان، ساکنان و … جلوگیری می‌کند. این نوع خدمات مطمئن‌ترین راه برای استفاده حداکثری از تجهیزات است.

تعمیرات آسانسور

گاهی اوقات مشکلی پیش می‌آید و آسانسور شروع به سر و صدا می‌کند، وقفه ایجاد می‌کند یا کلا کار نمی‌کند. شرکتی که با شما قرارداد دارد، باید بتواند تجهیزات را به‌سرعت و به شکل کارآمد در اختیار شما قرار دهد و در صورت نیاز به تعویض قطعه، از قطعات با کیفیت استفاده کند. تکنسین‌ها باید بتوانند تعمیرات اضطراری را به‌موقع انجام دهند و زمان خرابی آسانسور و تاثیر آن بر ساختمان را کاهش دهند.

ارتقاء

در برخی مواقع، ممکن است نیاز به ارتقاء آسانسور تجاری خود داشته باشید. این نوع نیاز معمولاً مربوط به زمانی است که شما واحدهای اضافه را اجاره می‌دهید، ساخت و ساز جدیدی انجام می‌دهید یا تصمیم به استفاده از آسانسورهای جدیدتر می‌گیرید. ارتقاء آسانسور می‌تواند از نظر فنی، ظاهری و زیبایی‌شناسی یا امنیتی باشد. در هر صورت این ارتقاء باید حس امنیت را برای افرادی که از آسانسور استفاده می‌کنند، به‌وجود آورد. آسانسورهایی که بر عناصر زیبایی متمرکز شده‌اند، بسیار جذاب و امن به‌نظر می‌رسند. افراد در مورد این نوع آسانسور چنین تصوری دارند که آن‌ها به شکل مدام نگهداری و سرویس می‌شوند.

تاسیسات

اگر صاحب تعدادی ساختمان تجاری هستید یا به‌عنوان مدیر املاک فعالیت می‌کنید، بهتر است یک سیستم آسانسور کاملاً جدید را در نظر بگیرید. انتخاب مدل مناسب آسانسور برای ساختمان شما یک جهش کوانتومی رو ‌به جلو است. شرکت طراحی آسانسور مناسب باید با شما همکاری کند و میزان بودجه مورد نیاز شما را تخمین بزند. یک طرح تعمیر و سرویس آسانسور با کیفیت می‌تواند در هزینه‌های شما صرفه‌جویی کند و در عین حال امنیت سایر افرادی که از آسانسور استفاده می‌کنند را تامین کند.
نگهداری و سرویس آسانسور می‌تواند به اطمینان از ایمنی کاربران و کاهش هزینه‌های تعمیرات آسانسور کمک کند. این در حالی است که بخش زیادی از هزینه‌های ساختمان به تعمیرات آسانسور مربوط می‌شود. در برخی مواقع عدم رسیدگی به‌موقع به وضعیت آسانسور باعث درگیر شدن قطعات اصلی شده و مشکلات را چندین برابر می‌کند. در این شرایط، تکنسین‌ها ناگزیر به تعوض قطعات مهم و گران‌تری خواهند شد. گاهی نیز این سهل‌انگاری عواقب سنگین‌تری همچون از دست رفتن جان افراد به دنبال داد.

موارد مهم در چک لیست سرویس آسانسور ماهانه

در اینجا، مواردی را که باید در چک لیست تعمیر و سرویس آسانسور گنجانده شود را ارائه می‌کنیم. برای اینکه نیاز به تعمیرهای اساسی پیدا نکنید و امنیت جان دیگران به خطر نیفتد، باید برنامه‌های منظم را برای نگهداری آسانسور در نظر بگیرید.

چرا به برنامه تعمیر و نگهداری آسانسور نیاز دارید؟

• تعمیر و سرویس آسانسور فرآیند بازرسی برای یافتن، عیب‌یابی و رفع مشکلاتی است که ممکن است باعث نقص یا خرابی آسانسور شوند.
• تکنسین‌های خدمات آسانسور، تعمیر و سرویس آسانسور را انجام می‌دهند تا سیستم‌ها‌ی آسانسور را ایمن و کارآمد نگه دارند.
• برنامه تعمیر و سرویس آسانسور، امکان تشخیص اجزا و قطعات فرسوده را فراهم کرده و از تعمیرات اساسی جلوگیری می‌کند. این تعمیر اساسی می‌تواند بسیار پرهزینه باشد و باعث خرابی یا استفاده نامناسب از آسانسور شود – به‌ویژه در ساختمان‌ها‌یی که ساکنان مسن یا بیمار ناگزیر به بالا رفتن از پله‌ها تا طبقات بالاتر هستند.
• ارزش یک آسانسور به نحوه نگهداری و سرویس آسانسور در طول چرخه عمر آن بستگی دارد. یک طرح جامع تعمیر و نگهداری آسانسور، خطرات احتمالی که صاحبان و کاربران آسانسور/ساختمان با آن روبرو هستند را به حداقل می‌رساند.
• اگر آسانسور به‌درستی نگهداری نشود، مالک ساختمان ممکن است با خسارات مالی، متهم شدن به بی‌مسئولیتی و مستاجران عصبانی مواجه شود. از سوی دیگر، مستاجران، ممکن است حس ناخوشایند گیر افتادن در آسانسور، همراه با خطرات ایمنی و بالا رفتن از پله‌های طولانی تا طبقات بالاتر را تجربه کنند.
یک برنامه جامع تعمیر و نگهداری آسانسور باید:
• از تعمیرات گران قیمت و تعویض قطعات با تشخیص زودهنگام مشکلات جلوگیری کنید
• اطمینان حاصل کند که آسانسورها طبق کدهای قابل اجرا کار می‌کنند
• اطمینان حاصل کند که آسانسورها بازرسی‌ها‌ی لازم را پشت سر می‌گذرانند.
• امنیت کاربران آسانسور را حفظ کند
ایجاد یک طرح سرویس آسانسور به کل ساختمان کمک می‌کند تا وضعیت خوبی داشته باشد. این سرویس‌دهی به‌موقع مستاجران را از کیفیت زندگی در ساختمان خود راضی نگه می‌دارد.

مواردی که باید در چک لیست سرویس آسانسور خود بگنجانید

چک لیست سرویس آسانسور ایمنی را در اولویت قرار می‌دهد، این موضوع ساکنان را درباره رعایت ایمنی ساختمان توسط مدیران و صاحبان ساختمان مطمئن کرده و به کاهش خطرات برای مستاجرین و مالکان ساختمان کمک می‌کند.
چک لیست نگهداری و سرویس آسانسور شما باید شامل موارد زیر باشد. این موارد در لیست بررسی بر اساس محل قرارگیری در آسانسور طبقه‌بندی شده‌اند.

بررسی وضعیت داخلی آسانسور

• مطمئن شوید که درب به‌درستی و بدون مانع باز و بسته می‌شود
• آسیب‌دیدگی دیوارها، سقف و نرده‌ها‌ را بررسی کنید
• چراغ‌ها‌ی شکسته از جمله چراغ‌ها‌ی موجود در کنترل پنل را بررسی و تعویض کنید
• مطمئن شوید که تلفن اضطراری می‌تواند کاربر آسانسور را به‌سرعت به پرسنل مربوطه یا مرکز کنترل محلی متصل کند

بررسی وضعیت خارج کابین آسانسور

• پانل‌ها‌ی درب را بررسی کنید
• چراغ‌ها‌ی شکسته درب آسانسور در هر طبقه را تعویض کنید
• سیستم‌ها‌ی اعلام حریق را تست کنید
بررسی وضعیت بالای کابین آسانسور
• کابل‌ها‌ را برای هر گونه علائم آسیب بررسی کنید
• مکانیسم ترمز را بررسی کرده و ترمزها را تست کنید
• مطمئن شوید که امکان خروج اضطراری وجود دارد
• آسانسور را برای علائم خرابکاری بررسی کنید

بررسی وضعیت کابین آسانسور

• سطح روغن را بررسی کنید و از روغن‌کاری سیستم‌ها‌ مطمئن شوید
• اشیایی که ممکن است دسترسی به تجهیزات را مسدود کنند، حذف کنید
• سیم‎کشی برق را برای هر گونه نشانه‌ای از نقص بررسی کنید
• اطمینان حاصل کنید که فضای کافی برای تکنسین‌ها‌ وجود دارد

گودال

• اطمینان حاصل کنید که منطقه گودال به‌درستی قابل دسترسی است
• حرکت آسانسور در چاه را بررسی کنید
• چاه آسانسور را از نظر زباله، خاک یا آب بررسی کنید
• نشانه‌ها‌ی آسیب را روی قاب کابین پیدا کنید

الزامات کلیدی سرویس آسانسور چیست؟

• بازرسی آسانسورها به صورت دوره‌ای و نگهداری پیشگیرانه ماهانه.
• تمیز کردن، روغن‌کاری و تنظیم کلیه اجزای آسانسور که عملکرد مکانیکی آسانسور را کنترل می‌کنند.
• اجرای آزمایش‌های تجهیزات الکتریکی مانند جعبه‌های کنترل، مدارهای الکتریکی و… نیز بخشی از نگهداری پیشگیرانه آسانسور هستند.
• تعمیر و نگهداری تجهیزات ایمنی، بررسی شتاب آسانسور و کاهش سرعت آن برای جلوگیری از هرگونه حادثه از اولویت بالایی برخوردار است.

آماده‌سازی آسانسور برای سرویس

قبل از انجام تعمیر و نگهداری واقعی آسانسور، چندین مرحله وجود دارد که یک تکنسین باید جهت آماده‌سازی برای سرویس آسانسور انجام دهد.

آماده‌سازی مراحل پیش از سرویس آسانسور

سرویس آسانسور

این مراحل آماده‌سازی عبارتند از:

با مستاجران ساختمان ارتباط برقرار کنید: مستاجرین باید بدانند که چه زمانی قرار است تعمیر و سرویس برنامه‌ریزی شده آسانسور انجام شود. متخصص تعمیر و سرویس آسانسور باید از طریق اطلاعیه‌ها‌ و علائم موجود در ساختمان، این موضوع را به مستاجرین اطلاع دهد. تعمیر و نگهداری آسانسور نباید در زمان پر ترافیک آسانسور انجام شود. آسانسورها و پله‌ها‌ی جایگزین باید در ساعات تعمیر و نگهداری در دسترس باشند.
انجام ممیزی ابزار: یک تکنسین باید قبل از انجام سرویس آسانسور، تجهیزات سرویس خود را ممیزی کرده تا وضعیت را مشخص کند و مطمئن شود که همه چیز به درستی کار می‌کند.
اقدامات محافظتی لازم را پیش از سرویس آسانسور انجام دهید: به‌عنوان مثال یک متخصص تعمیر و نگهداری آسانسور باید مدارهای الکتریکی را هنگام سرویس آسانسور خاموش و قفل کند. او همچنین باید تجهیزات حفاظت از سقوط را در حین سرویس، به‌ویژه در نزدیکی چاه آسانسور داشته باشد.
تهیه یک الگوی گزارش: پس از اتمام بازرسی آسانسور، یک تکنسین باید گزارش جامعی را برای صاحبان ساختمان و مدیران ارسال کند که این گزارش باید شامل شرح مسائل عملیاتی باشد.

چگونه تعمیر و نگهداری آسانسور را به شکل صحیح انجام دهیم؟

تعمیر و سرویس آسانسور برای اطمینان از ایمنی کاربران آسانسور بسیار مهم است.
برای اطمینان از انجام صحیح تعمیر و سرویس آسانسور، این چهار مرحله حیاتی را دنبال کنید:
• انجام تعمیر و نگهداری منظم: تعمیر و سرویس آسانسور باید به شکل منظم و ترجیحاً ماهانه انجام شود.
• نقاط مشکل را زود شناسایی کنید: جلوگیری از نقص‌ها‌ی جدی با شناسایی به‌موقع مسائل، نه تنها از وقوع این خرابی‌ها‌ جلوگیری می‌کند، بلکه هزینه‌ها‌ی تعمیرات آتی را نیز کاهش می‌دهد.
• اطمینان حاصل کنید که اتاق ماشین آسانسور (موتورخانه) به‌درستی کار می‌کند: اتاق ماشین چیزی است که آسانسور را روان نگه می‌دارد. مطمئن شوید که اتاق ماشین آسانسور خود به خود بسته می‌شود و هیچ کس نمی‌تواند آن را باز کند یا بدون مجوز به آن دسترسی داشته باشد. همچنین این اتاق باید نور مناسبی داشته باشد و عاری از هرگونه خطر آتش سوزی باشد.
آسانسورها در سازه‌های مسکونی و تجاری برای عملکرد ایمن و موثر به تعمیر و نگهداری پیشگیرانه مستمر نیاز دارند. داشتن یک برنامه تعمیر و نگهداری ممکن است به کاهش وقفه‌های غیرمنتظره در خدمات کمک کند و در نتیجه کاربران و رضایت مستاجر را بهبود بخشد.

شرکت آسانسور آرمان مانگ

عوامل مهم برای انتخاب شرکت آسانسور
پنج عامل کلیدی که باید هنگام انتخاب یک شرکت خدمات آسانسور در نظر بگیرید:
• هنگام استخدام پرسنل مسئول نیازهای عملیاتی آسانسور خود، شرکتی را انتخاب کنید که شهرت و اعتبار خوبی در بازار داشته باشد.
• مراقب باشید چه کسی تلفن اضطراری آسانسور را نظارت می‌کند و آیا هزینه‌های اضافی برای این سرویس وجود دارد یا خیر.
• بررسی کنید که خدمات اعزام به صورت ۲۴ ساعته و هفت روز هفته در دسترس باشد. به هر حال، خرابی آسانسور ممکن است در هر زمانی رخ دهد و شما می‌خواهید بدانید که اگر بعد از ساعت کاری، در تعطیلات آخر هفته یا در تعطیلات رخ داد، با چه کسی تماس بگیرید.
• پرس و جو در مورد موجودی قطعات. هنگامی که یک قطعه باید تعویض شود، شرایط ایده‌آل این است که ارائه‌دهنده خدمات آنچه را که برای نوع تجهیزات شما لازم است را داشته باشد و در صورت نیاز در کمترین زمان در دسترس باشد.
• در نظر بگیرید که چه نوع بسته پشتیبانی برای شما ایده‌آل است. شرکتی را انتخاب کنید که نیازهای منحصر به فرد ساختمان شما را برآورده کند و انواع قراردادهای تعمیر و نگهداری و راه‌حل‌هایی را ارائه دهد که بیشترین انطباق را با نیازها و بودجه شما دارند.
• برنامه‌های تعمیر و سرویس آسانسور برای اطمینان از عملکرد ایمن و موثر تک تک آسانسورهای نصب شده ضروری هستند. تیم آرمان ماگ متعهد به ارائه بهترین خدمات و روش‌های مقرون‌به‌صرفه برای طراحی، تعمیر، نگهداری و سرویس آسانسور است. آرمان ماگ با تکنسین‌های بسیار آموزش‌دیده، ابزارهای تکنولوژیکی پیشرفته و پروتکل‌های دقیق کار تعمیراتی خود را تضمین می‌کند.

تعمیر آسانسور

سرویس آسانسور از جمله اقدامات پیشگیرانه از آسیب‌های مالی، جانی و… است. آسانسورها در هر ساختمان مسکونی، اداری و تجاری ضروری هستند و باید به شکل ماهانه از نظر فنی، ایرادات ظاهری، عملکرد، فرسودگی قطعات و… مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرند. سرویس و نگهداری آسانسور از تحمیل هزینه‌های بالا، اختلال در وضعیت ساختمان، نارضایتی کاربران و وقوع اتفاقات ناگوار جلوگیری می‌کند.