آسانسور به هر گونه تاسیساتی که برای بلند کردن عمودی افراد یا اشیاء استفاده می‌شود، گفته می‌شود. آسانسور یکی از مهم‌ترین اختراعات مدرن است که چشم‌انداز شهری قرن بیستم و معماری را تغییر داد. آسانسورها باعث شدند تا بازسازی و ساخت ساختمان‌های بلند رواج پیدا کند.

آسانسور وسیله حمل و نقلی است که کیفیت زندگی روزمره ما را بهبود می‌بخشد و زندگی ما را آسان می‌کند. در سراسر جهان، میلیون‌ها نفر تقریباً ۴ بار در روز از آسانسور استفاده می‌کنند، مجموع استفاده از آسانسور تقریبا به بیش از ۳۲۵ میلیون بار در روز می‌رسد.

آسانسورهای بخار و هیدرولیک در قرن ۱۹ مورد استفاده قرار می‌گرفتند. آسانسورهای برقی تا پایان همان قرن معرفی شدند. اکثر آسانسورهای مدرن توسط موتورهای الکتریکی و با کمک وزنه تعادل از طریق سیستم کابل‌ها و قرقره‌ها به حرکت در می‌آیند، اگرچه آسانسورهای هیدرولیک هنوز در ساختمان‎هایی با ارتفاع کم استفاده می‌شوند. در ادامه قصد داریم تا شما را با همه چیز درباره اسانسور از جمله تاریخچه و پیشینه آسانسورها آشنا سازیم.

آسانسور

در سال ۱۸۵۲، الیشا گریوز اوتیس اولین ابزار ایمنی را برای آسانسورها معرفی کرد. اوتیس شرکتی برای تولید آسانسور تاسیس کرد و در ادامه بر صنعت آسانسور تسلط یافت. امروزه کارخانه آسانسور Otis بزرگترین تولید کننده سیستم‌های حمل و نقل عمودی در جهان است.

انقلاب در تکنولوژی آسانسور با اختراع برق آغاز شد. فناوری موتور و روش‌های کنترل به سرعت تکامل یافت و الکتریسیته به سرعت به منبع نیرو تبدیل شد و در پس این تغییرات، ایمنی و سرعت این آسانسورها به طور قابل توجهی افزایش یافت.

اولین آسانسور الکتریکی توسط مخترع آلمانی Wener Von Siemens در سال ۱۸۸۰ ساخته شد و در سال ۱۸۸۹، اولین آسانسور الکتریکی موفق تجاری نصب شد. در طول جنگ جهانی دوم، تغییرات زیادی در طراحی و نصب اسانسور با پیشرفت‌های بزرگ در سیستم‌های الکترونیکی ایجاد شد که تا به امروز ادامه دارد.

پیشینه و اختراع آسانسور

آسانسورها ویژگی‌های رایج ساختمان‌ها در سرتاسر جهان هستند، اما بیشتر مردم به نحوه کار آن‌ها یا اینکه چگونه در همه جا حضور دارند فکر نمی‌کنند. آسانسورها فناوری جذاب با سابقه طولانی هستند .

از زمان قدیم، بشر به دنبال راهی برای حمل و نقل عمودی آسانتر بار و مسافر به طبقات بالاتر بود. تاریخچه اختراع آسانسور در چند صد سال قبل از میلاد مسیح آغاز می‌شود. اولین آسانسورها بالابر نامیده می‌شدند. آن‌ها توسط نیروی انسانی و حیوانی یا گاهی اوقات مکانیزم‌های آبی حرکت می‌کردند. این نوع بالابرها در اوایل قرن ۳ قبل از میلاد مسیح مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

اما آسانسورهای مدرن در طول دهه ۱۸۰۰ ساخته شدند. این آسانسورها به آرامی از کار با نیروی بخار به کار با نیروی هیدرولیک تبدیل شدند. اولین آسانسورهای هیدرولیک با استفاده از فشار آب به عنوان منبع نیرو، طراحی شدند. این آسانسورها برای انتقال مواد در کارخانه‌ها، انبارها و معادن استفاده می‌شدند. در واقع آسانسورهای هیدرولیک اغلب در کارخانه‌های اروپایی استفاده می‌شدند.

آسانسور خانگی